Sayfalar

19 Şubat 2014 Çarşamba

Ahmet Ümit-Beyoğlu'nun En Güzel Abisi

Merhabalar,
Ahmet Ümit polisiye romanlarının tanınan yazarlarından biri. Ama benim okuduğum ikinci kitabı. Yabancı yazarların kitaplarını okumaktan kendi yazarlarımızın kitaplarını geç okuduğum için aslında kızıyorum kendime.

Ahmet Ümit'in tüm kitaplarını okumadığım için genel bir kıyaslama yapmak istemiyorum. Ama okuduğum her iki kitabı da elinizden kitabı bırakmak istemeyeceğiniz türden yani akıcı kitaplardı. 

Ayrıca kitap tasarımı,kapağı görselliği bir harika! Bazen kitap seçimlerimde önce dışına bakarım ilk etkileyen beni kapağı olur. Sonra arkasındaki tanıtımına bakarım. Bir de kitap akıcı bir dille yazıldıysa okuyucu daha ne ister ki..Kitapta en çok hoşuma giden Ahmet Ümit'in kendini romanın bir karakteri yapması ve üstelik sevilmeyen bir karakter olarak kendini göstermesiydi.

Kitapta en çok ismi geçen karakterler ; ana karakterlerimiz ; Baş komiser Nevzat,Yardımcısı Ali ve Zeynep.
 Kitap Tarlabaşı'nda ki eski kabadayılar,hayat kadınları , kadın satıcıları, sokak çocukları(tinerciler) arasında geçmektedir.

Kısaca konusundan bahsedecek olursam ; Yılbaşı gecesi Tarlabaşı'nda işlenen bir cinayet ve bu cinayeti çözmeye çalışırken ekibin yaşadıklarını anlatıyor. Ayrıca olaylarda Gezi Parkının da bahsi geçmekle birlikte gizli kapaklı bir çok olayın -ilişkiler,kumpaslar gb- su yüzüne çıkması . Katili tahmin edebildim mi? 
Bir yere kadar evet bence kesin budur dedim sonra yok yok şu çıkıcak dedim ama sonra kitabın sonlarına doğru acaba o olabilir midir dedim kendime ve oymuş :)
Kusursuz bir tablodaki kusuru arar gibi aradım kitapta suçluyu. Ama yaşadıklarını dinleyince ..

Kitabın Tanıtımından: 

  Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşının arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbulun en gözde yeri olan Beyoğlunun hazin hikâyesi. 

    Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke... 

    Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. "Kadınlar," diyor bir ses zihninin derinliklerinden... "Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun." Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder."

Sayfa sayısı : 418

Yayınevi: Everest Yayınları


Beğendiğim sözlerle bitireyim yazımı;

'' Aşk ,yaşamı;cinayet ölümü sıradanlıktan kurtarır.''
''Hayat, yaşadıklarımızdan çok hayal ettiklerimiz değil mi zaten? ''


Sizler okudunuz mu?

Sevgiler..


9 yorum:

 1. bu kitabı ilk gördüğümde kapağını çok güzel ve ilgi çekici bulmuştum oz aman alma imkanım olmamıştı şimdi daha bir merak içindeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence aldığına ve okuduğuna pişman olmazsın. Ben Ahmet Ümit'in okudugum iki kitabınıda başarılı buldum.Diğerlerini almayı planlamaktayım. Ayrıca D&r internet sitesinden almanı öneririm.Kitapçılarda 20 tl idi sanırım ama D&r nin internet sitesinde 15tl idi. 25tl lik alışverişede kargo ödemiyorsun.

   Sil
  2. Çok iyimiş :) çok teşekkürler :)

   Sil
  3. ne demek,önemli değill :))

   Sil
 2. teşekkürler,bakacağım .. :)

  YanıtlaSil
 3. artık kitapları değiştirebiliriz :) Çok merak ediyorum kitabı. Ama şuan mevcut okudugum 2 kitap var Ölüme 5 kala ve direnaşk en kısa sürede buna başlayacağım =)

  YanıtlaSil
 4. nice blog :) if u wanna follow each other let me know i ll be happy :)kisses from italy
  http://zielonoma.blogspot.it

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you, I'll look at your blog ,see you xxx

   Sil