Sayfalar

1 Mart 2016 Salı

Gündüzsefası/ Morning Glory / Sarah Jio

Merhabalar,

Yine yeniden Sarah Jio'nun yeni bir kitabıyla karşınızdayım.
Mart ayının ilk kitap yazısı olarak yakın zamanda okuduğum Gündüzsefası olsun istedim.
  Yazarın bütün kitaplarını okumaya karar verdiğimi sizlere söylemiş miydim?
Bu hedefime ulaşmaya az kaldı.Sayfa Sayısı: 357

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: Arkadya Yayınları

Arka Kapaktan:

Acı ne kadar derinde olsa da zamanla tüm çiçekler güneşe döner yüzünü..

Kalbin anahtarıdır gündüzsefası. Ruhlarında en derin izleri taşıyanları bile çiçekleriyle sarmalar, filizleriyle umut taşır. İşte böyle gündüz sefasının süslediği bir yüzen evde yaşayan Penny Wentworth, 1950'li yıllarda ünlü bir ressamla evlidir. Her şeye sahip olan Penny'nin tek eksiği ise küçük evlerini taçlandıracak bir bebektir. Ancak gün geçtikçe tek eksiğinin bu olmadığını anlayacaktır çünkü sevgiyi yürekten hissetmek gerekiyordur. Onun hissettiği tek şey ise içini kemiren acıdır..

Ada Santorini New York'ta yaşadığı trajediden sonra ağır depresyondadır. Kendini toplamak için Seattle'a Tekneler Caddesi'ne gelir. Burada kiraladığı bir yüzen evde eski bir sandık bulur. Sandıkta Penny Wentworth adında bir kadına ait eski eşyalar vardır. Gariptir ki Teneler Caddesi'ndeki hiç kimse bu kadınla ilgili konuşmak istememektedir. Merakına yenik düşen Ada, Penny'nin gizemli geçmişine adım atarken kendi geleceğini de örmeye başlayacaktır.

Okuyucularını kalemiyle büyüleyen Sarah Jio'dan bir başyapıt daha. Gündüzsefası'nı okurken, ne kadar imkansız görünse de her şeyin bir umuda açılacağını göreceksiniz.

Gelelim Yorumlarıma:

Sarah Jio'nun tüm kitaplarında amaç geçmişte yaşanan bir olay dizisini çözmek aslında.
 Bu kitapta da Ada isimli karakterimiz yaşadığı olaylardan kaçıp Tekneler Caddesin'deki yüzen bir ev kiralamaya  karar verir.
 Ve başlarda tanımadığı Penny'nin yaşadığı evi kiralar. Penny'nin yaşadıkları ve yaşayamadıkları hepsi bu evin içinde küçük bir sandıkta saklıdır.
 Bunları merak edip araştırmacı kimliğine bürünen Ada olayı çözmeye karar vermiştir. Bir yandan da diğer yüzen evde ki Alex'e yakınlaşmaya başlamıştır.
 Kitap bir Penny bir Ada 'nın dilinden yazılmıştı. Yine diğer kitaplarda olduğu gibi bir geçmiş bir günümüz şeklinde ilerliyordu.
Böyle okurken bir içime sinmedi bir şeyler farklı olmalıydı aynı Sarah Jio tadını alamadım kitabı okurken.

Puanım : 10/7

Sevgiler..

3 yorum: