Sayfalar

29 Mart 2016 Salı

Kelebeğin Hayat Sırları / Nil Karaibrahimgil

Merhabalar,

Nil'in şarkılarını ezbere bilirim. Söylerken insan kendinden geçiyor neşeleniyor.
 Kitap çıkardığını duyduğumda da acaba okurken de şarkılarını söylediğim zamanki gibi keyiflenip neşelenecek miyim diye sordum kendime.
Bumerang tarafından gelen bu kitabı merakla ve keyifle okumaya başladım.Sayfa Sayısı: 294

Baskı Yılı: 2015

Yayınevi: Doğan novus

Arka Kapaktan:

17 yaşıma dönseydim, kendime şunları söylerdim:
En önemli şey aşk; onu doya doya yaşa! Birkaç kişinin elini sıkı sıkı tut. Onların dertleriyle dertlen, mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver. Başkalarının kriterlerine göre seçim yapma. O zaman başkalarının gideceği yollardan gidersin. Oralarda ne işin var? Her gün oku. Her şeyi oku... Ağaç olmak nasıldır? Van Gogh olmak nasıldır? İkinci Dünya savaşı'na katılmış olmak nasıldır? Öğren. Kendinle sosyalleş. Yoksa unutursun nasıl biri olduğunu. Her gün şükret. Karanlık günler olacak. Düşeceksin de.Yaralar da açılacak. O zamanlarda şunu unutma: Tünel bitecek. Kalkacaksın da. Kabukta bağlayacaksın. Korkmaktan korkma. Ödün bile kopsun. Sonra kapa gözünü bas karanlığına. Belki biri taş döşemiştir;kim bilir. Böbürlenme. Kibirlenme. Köpürme. Abart. Çoğalt. Parlat. Her gün, bir yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün ve dinle. Böyle bir kahraman olmak ister miydin? İstiyorsan başarıyorsun. Ne mutlu sana !

Gelelim Yorumlara:

Kitabı ilk duyduğumda roman mı yazdı acaba diye düşünmüştüm. Ama öyle değilmiş . 2 ya da 3 sayfalık farklı farklı konularla ilgili yazılarından oluşmakta. Ben bu tarz kitapları pek beğenmem biraz kopuk  gelir. Ama Nil'i çok sevdiğimden mi yoksa sürükleyici bulduğumdan mıdır bilmiyorum aslında kitabı beğendim. Arka kapak yazısını okurum genelde kitap almadan önce. Eğer içeriğini merak etmeme neden oluyorsa o kitabı alır ve okurum. O yüzden benim için arka kapak yazısı güzelse o kitap okunmalıdır mutlaka. Kelebeğin Hayat Sırları'da arka kapağı beni oku diyen kitaplar arasında. Hayata dair her kısımdan kendince bir parçasını bizlerle paylaşmış. Keyifli bir kitaptı. Okuyanların yorumlarını bekliyorum..

Küçük bir alıntıyla bitireyim yine:

''Sadece güneşli günlerde yürürsen gideceğin yere varamazsın..''

 10/7

Sevgiler...

2 yorum:

 1. Merhaba,

  O arka kapak yazısının şarkılaştırılmış halini ondan dinleyince insanın kitabı daha bir edinesi geliyor. Henüz almadım; ama yakın bir zamanda alacağımı sanıyorum :)

  Renkli günler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen şarkılaştırılmış halide çok güzeldi.

   İyi okumalar..

   Sil