Sayfalar

24 Ocak 2014 Cuma

Zülfü Livaneli-Leyla'nın Evi

Merhabalar,

Yine ben ve yine bir Zülfü Livaneli kitabıyla karşınızdayım: )
Telefonum 1.5 ay sonra elime geçti sonunda , artık okuyup da yorumla yamadığım kitapları yorumlama vaktim geldi..


Kitabı Dnr ' dan aldım.
13.5 tl idi.
Ayrıca 25 TL'ye kargo ücreti ödemiyorsunuz. O yüzden bunu belirtmeden geçmeyeceğim. 

Kitabın Konusu : 

Zülfü Livaneli, bu kitabında her biri ayrı bir dünyadan gelen insanların hayatlarını bir İstanbul romanında kesiştiriyor.. 
Boğaziçin'de Bosnalılar Yalısında doğup büyümüş paşa torunu Leyla Hanım, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından gazeteci Yusufun Cihangirdeki bekar evine sığınmak zorunda kalır.Yusuf'un sevgilisi Roxy -Rukiye- Almanya'dan gelmiş hip-hop tarzında müzik yapan Almancı bir kızdır. 
Leyla Hanım,yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün, Ömer Beyin babası,Kazızade Konağının emektar vekilharcı,dört kuşaktır konaklarda hizmetkarlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır. 

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi,onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri,kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.

 Leyla'nın Evi , bir yanıyla da ''ev'' üstüne bir roman: ''Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti.''


Sayfa Sayısı: 284
Baskı Yılı: 2012
Yayınevi: Doğan Kitap

İşte kitabın özeti böyle..Gelelim benim düşündüklerime:
Kitabın dili gene muhteşemdi bence. O kadar akıcıydı ki 2 günde bitirdim. Leyla'ya ya yeri geldi imrendim yeri geldi üzüldüm. Çok şey yaşamış her şeye rağmen ayakta durmayı başarmış. Herkesin saygı duyduğu,sevdiği bir hanım olmuş. Aslında şu zamanlarda da bu tip olaylar oluyordur belki de biz duymuyuyoruzdur diye düşündüm okurken. Zenginler fakirleri ezer; araya adamlarını sokar vs vs klasik senaryo. Leyla bir gün evini kaybeder sokakta valizi üstünde oturur. Bir çıkar yol arar bu hatayı kendince düzeltmeye çalışır. Yusuf gelir alır onu götürür. Ama yaşadığı yer hiç Leyla Hanıma göre değildir;ikisi de bunun farkındadır. Yusuf bu yüzden utanır ama Leyla'nın da gidecek yeri yoktur. 
Roxy başlarda Leyla Hanımı evde istemez. Roxy ' de çok şey yaşamıştır. Yaşadıklarından dolayı oluşan ön yargıdan dır tabi. Günler geçtikçe Roxy aslında Rukiye Leyla'yı;Leyla Rukiye'yi tanıdıkça aralarında bir şeyler değişir bir bağ oluşur : sevgi bağı bence.. Leyla zaman zaman geçmişe döner evine duyduğu hasret onu yer bitirir adeta.. Sonunda evine de döner ama...? Öyle işte bir ama var ki.. O ama üzücü bazı olaylar diyeyim gerisini okuyupta görün. 

Harika bir kitaptı.

Okuyanlar var mı ?

Sevgiler..


3 yorum:

  1. Bir başlayamadım Zülfü L. eserlerine :(

    YanıtlaSil
  2. Mükemmel bir kitaptı. Livaneli'yi bu kitapta tanıyıp, bu kitapta sevmiştim.

    YanıtlaSil