Sayfalar

9 Kasım 2013 Cumartesi

SERENAD-Zütfü Livaneli / Doğan Kitap

Merhabalar,

Zülfü Livaneli'nin okuduğum ikinci kitabıydı. Yine çok güzel yazmışsın ağzına sağlık :) İstanbul Üniversitesinde görevli bir kadın : Maya Duran
36 yaşında eşinden ayrılmış bir oğlu var adı : Kerem
 İstanbul Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler görevini yürütmektedir Maya.


1930 yıllarında İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesör Maximillian Wagner in İstanbul Üniversitesinde konferansa gelmesi üzerine yolları kesişir.

Profesör 87 yaşındadır. Aralarında çok güzel bir arkadaşlık başlar bana göre. Profesörün kanınızı donduracak,gözlerinizden yaşlar akıtacak - ben çok ağladım- bir hikayesi vardır. Her şey Maya'nın bu hikayeyi öğrenme isteğiyle ilginçleşir ve hayal edemeyeceğiniz şeyler yaşar Maya.Mavi Alay, Struma facialarını hiç duymamıştım. Bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış. 
Ne kadar cahil yetişiyoruz diye düşünmedim değil. Kerem'in başlarda yaptığı gibi belki de bilgisayar da oyunlara yönelmiş bir genç toplum yetişiyor. Umarım Kerem gibi gençlerde öz güvenlerini kazanacakları bir olay yaşarlar.

''Hiçbir hükümet masum değildir.'' diyor yazar ve sonuna kadarda haklı. Neler yaşamışlar ne acılar çekmişler.. Her şeye rağmen ayakta durmuşlar çocuklar büyütmüşler.
Yazarın da dediği gibi ''Her insan kendi hayatının başrolünde oynuyor.''

Auerbach'ın Pascal'dan alıntıladığı bir söz:

''Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur,en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır.
Gücü olmayan adalet acizdir;adaleti olmayan güç zalim.
Gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur,çünkü kötü insanlar her zaman vardır.

Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır.
Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek;bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü,güçlü olanın ise adil olması gerekir.
Adelet tartışmaya açıktır.Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır.
Bu nedenle gücü adalete veremedik,çünkü güç,adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti.Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.''

Bir denemeden alıntıymış bu ''Kötünün Zaferi'' bir gün bu kitabı da mutlaka alıp okuyacağım.Ne güzel anlatmış..

Ve yazar günümüzde bir çok insanın yaptığı bir hatadan bahsetmiş ''OK.Bye'' gibi. Ne güzel bir dilimiz var; niye özentilik yapıyoruz?

Yazara Lütfü Livaneline böyle güzel bir kitap yazdığı için teşekkürü borç bilirim.Aynı zamanda bana bu kitabı okumam için yollayan Kitap okumak ister misin sitesine çok teşekkür ediyorum.

Kesinlikle okumalısınız.Başladınız mı elinizden bırakamayacaksınız zaten.

Şimdi de;
yine Lütfü Livaneli den Leyla'nın Evi kitabını merak ediyor ve okumak istiyorum.
Okuyanlar var mı ?


Sevgiler...

6 yorum:

 1. Bende yakın zamanda yazmıştım bu kitabı kesinlikle herkes okumalı:)

  YanıtlaSil
 2. Senden Önce Ben'i de okuyup bitirdiğime göre buna başlayabilirm. Gerçi kitap okuma etkinliği için okumam gerekenleri önce okuyacaktım ama, haydi bakalım =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap değişimi yapıyoruz o zaman bende Leyla'nın evini alana kadar onu okuyayım:)

   Sil
 3. Kesinlikle çok haklısın Serenad çok güzel bir kitaptır. Leyla'nın evini okudum o da aklımda kalan güzel kitaplardan biridir. Hatta tiyatro oyunu da var ben yaklaşık 2 yıl evel gitmiştim Ayça Varlıel ve Volkan Severcan oynuyordu. Kitabı okuduktan sonra hala oynuyorsa gitmeni tavsiye ederim. (En son gördüğümde İzmir'e gelmişlerdi) Tipik Zülfü Livaneli kitabıdır ve elinden bırakamayacağın tarzdadır. Şİmdiden iyi okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım sırada o var :) Ben de İzmir'deyim bir daha gelirse eğer ve görürsem severek koşa koşa giderim :)) Okumadım ama bu 2 kitaptan sonra Leylanın evinide beğenicem gibi geliyor.

   Sil